Obec Dalovice

ID obce: 2458
Statut: obec
Počet částí: 3
Počet obyvatel: 2006  (k. 1.1. 2017)
Katastrální výměra: 637 ha
Obecní úřad LOC 50°14'57.71"N, 12°53'47,02"E

Současnost obce a občanská vybavenost

Současné Dalovice jsou vyhledávanou obcí vhodnou pro příměstské bydlení vzhledem k přímé návaznosti na Karlovy Vary a dobrému dopravnímu spojení. Z okrajové části Dalovic je to vzdušnou čarou ke karlovarskému Vřídlu cca 3 km. Převážná část obce leží v nadmořské výšce okolo 400 m.

Z hlediska občasné vybavenosti je v obci Základní a mateřská škola, oční, praktický a zubní lékař, lékárna, pošta, obecní úřad, domy s pečovatelskou službou, knihovna, prodejna potravin, prodejna drogerie, prodejna regionálních produktů a biopotravin, dvě střední školy, fotbalové hřiště, tenisové a volejbalové kurty, nové víceúčelové sportoviště.  V roce 2015  bylo zrekonstruováno náměstí před Obecním úřadem, koncem roku se také dostavěl nový společenský objekt.Chloubou Dalovic je zámecký park s památným stromem - Körnerovým dubem a Kostel panny Marie Utěšitelky.

Místní spolky ve spolupráci s Obcí pořádají řadu kulturních a společenských akcí jako je oslava MDŽ, masopustní karneval, vynášení moreny, stavění máje oslava Dne dětí,tradiční tiratlon KIWI MUŽ,  lampionový průvod či rozsvícení vánočního stromu.

V obci existuje více než 70 podnikatelských subjektů a drobných podnikatelů; například autoškola, kominictví, kadeřnictví,  fotografické studio, tiskárna, autoopravny, několik restaurací  a menších penzionů. V ulici Botanická se nachází menší průmyslová zóna,  kde najdeme např. velkoobchod s drogerií Petr Fiala, s.r.o; developerskou společnost Moyo Holding, a.s.; reklamní a vydavatelskou agenturu Media, výrobu a montáž plastových a dřevěných oken Bohemia Lignum  atd.

Firmy sídlí také v areálech bývalého školního statku. Například v Dalovicích Pneuservis, v horních Všeborovicích Karlovarská stavební společnost Krystyn. Z hlediska průmyslového vývoje zde měla svou historii výroba porcelánu, dalovická porcelánka byla součástí koncernu Epiag. Po  jejím zprivatizování se výroba porcelánu v Dalovicích po sedmi letech zastavila. Roku 2001 byla opět obnovena, nadšení však nevydrželo dlouho a nyní je továrna zavřená a její majetek v dražbě. V areálu sídlí další výrobní závod a to společnost Velta Tea – výrobce čajů.

Část okolních polí obhospodařuje statek Zeos Bor.  Přiléhající obecní  lesy spravují Lázeňské lesy Karlovy Vary.

Více o  projektech z dotací naleznete pod záložkou Realizované projekty. Nemovité kulturní památky a další zajímavosti Dalovic pak na stránce Turistické cíle. O společenské činnosti v obci se dočtete pod záložkou  Akce

Dalovice očima žáků 5. třídy ZŠ a MŠ Dalovice. Více obrázků najdete ve fotogalerii.