Uskutečněné akce 2018

Masopustní karneval

První akcí nového roku, kterou pro své občany pořádá obec Dalovice, je již tradičně Masopustní karneval pro děti. Také letos jsme dětem poslední únorový pátek uspořádali tuto oslavu. Pozvali jsme ty nejpovolanější  –  klauny Pepeho a Pipi. Ti se již od úvodu postarali o zábavný program se soutěžemi a tvořením, v závěru do svého vystoupení zapojili i rodiče. Naučili je, někdy s větším, někdy s menším úspěchem, tvarovat balónky.

Po klaunském vstoupení následovala diskotéka pro děti, klauni tvarovali další balónky a porota vybírala ty nejoriginálnější masky. A vybrala opravdu dobře – zvítězil cestovatel v balóně, na druhém místě skončil vodník a třetí příčku obsadil kominík. Všichni tři vítězové dostali dortíky, ale ani ostatní nepřišli zkrátka a byli obdarováni malou sladkostí. 

 

Oslava MDŽ

Mezinárodní den žen, který se slaví 8. března, je svátkem všech matek, tetiček a babiček, zkrátka všech žen od největších po nejmenší. Také my jsme pozvali naše seniorky, samozřejmě s jejich partnery, na oslavu MDŽ do sálu Společenského objektu v Dalovicích. Jako první překvapení si pro ně připravily své vystoupení děti z dalovické mateřské školky pod vedení paní učitelky Jany Šulcové. Ukázaly jim Život broučků na paloučku, vždyť naše školka je složená ze tříd berušek a broučků, motýlků a včeliček. V závěru svého vystoupení děti popřály všem ženám k svátku a věřte, že i slzička dojetí ukápla.

Po dětech popřál našim ženám také pan Jiří Karas, starosta obce. Potom společně s místostarostkou Ing. Kateřinou Krumphanzlovou  předali každé ženě malou kytičku. Zákusky a chlebíčky, které všem chutnaly, pro své seniory připravila také obec, občerstvení zajišťovala Hospůdka U Čutňáka. Pak již všem přítomným zahrál ke zpěvu, tanci i poslechu oblíbený hudebník Vítek Šebesta. Tančilo se a zpívalo, dokud síly stačily.

 

Noc s Andersenem

Večer 23. března se budova 2. stupně základní školy proměnila v pražské uličky plné dětských part a partiček. Trávili jsme tu totiž už svoji druhou Noc s Andersenem, která byla letos věnována Jaroslavu Foglarovi, na počest 111. výročí jeho narození. Z knihovny se stala klubovna Rychlých šípů, z kuchyňky území Bratrstva kočičí pracky a také Kulíšci, Rychlé střely, Trpaslíci, Hrúzotoči, Sherlockové a Stromová parta dostali své klubovny. Tam si kreslili svůj znak a tvořili poznávací znamení. Jenže nepřátelské party nikdy nespí a nikdy nevíte, jakou zákeřnost od nich můžete čekat... A tak když si chtěly skupiny označit dveře svých kluboven, zjistily, že je někdo zamkl.  Na prahu dveří našly jen proužek s číselnou šifrou a zmuchlaný list zpravodaje Tamtamu, ve kterém se mohly dočíst několik informací o Janu Tleskačovi. A pak už jim nezbývalo než přemýšlet, jak se dostat ven. 

Tím ale jejich dobrodružství teprve začínalo. Z chodeb prvního a druhého patra byly spletité uličky Stínadel, nejtemnější a nejtajemnější části města. Nebylo lehké se v nich vyznat, najít potřebné karty s otázkami a správně na ně odpovědět, ale podařilo se. Všichni také našli starý deník - deník Jana Tleskače.  Děti se také vydaly hledat Krysího muže . Na závěr je čekalo vystoupení Pouličního divadla Viktora Braunreitera, tentokrát o Sněhurce a následovalo čtení pro sladší usínání. 

 

Pálení čarodějnic

Také v Dalovicích se poslední dubnový den sešli čarodějnice a čarodějové, aby si o filipojakubské noci pořádně zařádili. Tradiční pálení čarodějnic začalo odpoledne stavěním májky. Zatímco maminky a tety zdobily májku, děti soutěžily v čarodějnických disciplínách – jízdě na koštěti, lovu netopýrů, hodu pavoukem, chytání duchů a hodu koštětem. Tatínkové a strýčkové si připravovali svaly a posilňovali se ve stánku s občerstvením, které zajistila hospůdka U Čutňáka. Po důkladné přípravě se všichni vrhli na stavění májky. A podařilo se hned na poprvé! Poprvé v areálu u Společenského objektu, kde se letošní pálení čarodějnic konalo, stála krásně ozdobená májka. A to se muselo oslavit! Slavilo se čarodějnými tanci, bylo jich asi pět, a všichni se pořádně vyřádili. Abychom si trochu oddechli, přesunuli jsme se ke hranici, kde jsme se rozloučili s naší čarodějnicí. Za dozoru dalovických hasičů pak  hranice vzplála velkým plamenem a čarodějnice odletěla do věčných lovišť. Poté již následovala volná zábava. Každá maska čarodějnice dostala buřtík na opečení, chleba a něco k tomu. Ve stánku s občerstvením se prodávalo pivo, limo i něco k zakousnutí a hlavně hrála muzika. Odpoledne a večer nám zpříjemnila úžasná a perfektní skupina NaDen, která nám hrála hity známé i neznámé, dětské i pro dospělé. Děkujeme všem, kteří se na přípravě i průběhu pálení čarodějnic podíleli, užili jsme si krásný podvečer.

 

Vítání občánků

K  vítání nových občánků Dalovic jsme se sešli v sobotu 12. května v sále Společenského objektu. Přišli jsme přivítat 18 nových dětiček, které se během uplynulého roku narodily v naší obci.Po uvítacím slově paní místostarostky vystoupily děti z naší mateřské školy se svým programem Život broučků na paloučku a pásmem básniček a písniček o rodičích a dětech. Jejich krásné vystoupení dojalo přítomné k slzám. I miminka vydržela sledovat své starší kamarády a nikdo ani nezaplakal. Když děti skončily s vystoupením, po velkém potlesku, začala slavnostní část akce. Pan starosta a paní místostarostka osobně přivítali každého malého občánka, popřáli jeho rodičům mnoho štěstí, zdraví a pevné nervy a předali připravené dárky a květinu. Na závěr se rodiny s dětmi fotografovaly, aby jim zůstala hezká vzpomínka na tento slavnostní den.

 

Noc kostelů

V pátek 29. května se u příležitosti Noci kostelů v Dalovicích otevřel kostel Panny Marie Utěšitelky veřejnosti. V České republice se koná tato akce od r. 2003. V letošním roce se zapojilo více než 1 509 kostelů a modliteben a bylo připraveno celkem 7 304 programů. V našem kostele to byly celkem čtyři vystoupení. Program zahájila pěvecká třída Štěpánky Steinové písněmi z muzikálů. Zpívalo se převážně česky, s malými dětmi si návštěvníci mohli zanotovat třeba Babetu z muzikálu Kdyby tisíc klarinetů. Závěrem pak zazněla tři dueta paní Steinové a jejích starších svěřenkyň, při kterých doslova příjemně mrazilo. Krátkou pauzu před příjezdem Velmi malého komorního orchestru Varvary Divišové příjemně vyplnil místní občan, pan Radomír Němec, hrou na kytaru. A pak už kostelem zněly Sefardské písně v podání Jana Anděla, Terezy Skalické a Pavla Žemličky. Středověké písně španělských židů se nádherně rozezněly celým kostelem.  Hostem byla herečka Lucie Domesová, která přednesla příběh o Krysařovi. Celé vystoupení sklidilo ohromný úspěch. Noc kostelů ukončily písně Edith Piaf v podání J.P.Š. bandu. Velmi příjemným zpestřením byla návštěva biskupa plzeňské Diecéze Mons. Tomáše Holuba.

 

Den dětí

V sobotu 2. června jsme již tradičně v zámeckém pakru oslavile Den dětí. Již od dopoledních hodin organizátoři a dobrovolníci připravovali pro děti stanoviště, zázemí a občerstvení, různé soutěže a atrakce, aby ve 14 hodin všechno vypuklo naplno. Na různých stanovištích probíhaly soutěže v házení na cíl, lezení a chůzi, běhání přes překážky, skákání v pytli, chytání ryb, kopání a slalomu s míčem, hasičských dovednostech, lezení na lanových překážkách i golfových dovednostech. Všude tam si děti za zvládnutou disciplínu vysoutěžily Dalovické groše. Za ty si pak mohly ve stánku koupit hračky nebo si jít za 3 groše zastřílet na terče při paintballu, či si za 5 grošů vyzkoušet novou atrakci – aquazorbink. Ten se dětem moc líbil a hned se u něj vytvořila dlouhá fronta. Také letos nechyběl skákací hrad pro nejmenší a malování na obličej.  Jako každý rok nám i letos vyšlo počasí na jedničku, takže aby se děti nepřehřály, hasiči jim dvakrát během odpoledne pustili vodní mlhu na osvěžení. Když skončily soutěže a disciplíny a v krámku nezbylo ani jedno lízátko, na děti čekalo ještě jedno překvapení. Pejsek Linda se svým pánem jim předvedli, jak také umí skákat a běhat přes překážky, prolézat tunelem nebo pinkat s míčem.

 

Countryáda

Příjemné nedělní letní odpoledne jsme v našem amfiteátru strávili  22.července.  Dalovice se staly pátým místem v pořadí koncertů druhého ročníku Karlovarské Countryády. Cílem tohoto projektu  je kulturní propojení celého našeho regionu,  umožňuje i menším městům a obcím pořádat hudební festival. Letos se zapojily tři desítky regionálních kapel, koncerty probíhají od května do září celkem na osmi místech. V Dalovicích jste mohli slyšet kapely Bylo nás 7, Fšehochuť, Bankrot, Trepku a Flaschband. Tančilo se, zpívalo nebo jen tak odpočívalo pod stromy, děti plně využívaly malé lanové centrum. Něco dobrého si návštěvníci mohli dát v občerstvení, které zajistila Hospůdka u Čutňáka. Různé druhy čajů, koření, sušenek  nebo sušeného ovoce pak nabízel prodejní stánek „Nebe v hubě“. Hlavním garantem a sponzorem  tohoto projektu je Karlovarský kraj a zúčastněné obce.

 

Kiwi Triatlon

Sedmadvacátý ročník dalovického KIWI MUŽE, který uspořádal o prvním srpnovém víkendu pod záštitou obce Dalovice karlovarský X-tri, trhal rekordy.
Tak jako každý rok je první srpnová sobota v karlovarském sportovním kalendáři zapsána jako termín dalovického Kiwi triatlonu, a to už víc než čtvrt století. Letošní 27. ročník absolvovalo úctyhodných 144 závodníků. „Xterráky“ čekala pořádná porce objemů, když museli zdolat 500 metrů plavání, 23 kilometrů jízdy na horském kole a tři kilometry běhu. Startovalo se tradičně na koupališti Rolava. Letos však pořadatelé zařadili jednu novinku, plavci absolvovali dva okruhy, což kvitovali zejména diváci, kterých se taktéž na břehu sešlo několik desítek, a určitě to zvedlo atraktivitu celého závodu.

Po plavání se vydali závodníci na kole po polních a lesních cestách směrem do druhého depa, které bylo nově na parkovišti před dalovickou radnicí. Závěrečná část závodu pak nasměrovala běžce na tříkilometrovou trať, která vedla po polních a parkových cestách kolem Dalovic. Byl to boj do posledních okamžiků, když vítězné trio potvrdilo během závodu své velké triatlonové kvality. Podruhé se na dalovickém závodu představily i štafety, kterých však letos nebylo moc. Na triatlonový trůn dalovického KIWI MUŽE usedl nejméně do osmadvacátého ročníku Filip Eberl.  Vše organizačně klaplo a celý závod proběhl bez jakýchkoli problémů. Navíc po slavnostním vyhlášení přišel na pořad poprvé i kulturní program, který taktéž sklidil velký úspěch.