Změna velikosti písma

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Realizované projekty > Dopravní automobil pro jednotku SDH

logo-hzs.jpg   Logo_MV.jpg   karlovarsky-kraj.png   zivykraj.png

Dopravní automobil pro jednotku SDH

auto (1).jpgV roce 2017 obdržela obec Dalovice dotaci od MV-GŘ HZS ČR na nákup nového hasičského dopravního automobilu ve výši 450 tisíc Kč a příspěvek od Karlovarského kraje taktéž 450 tisíc Kč. Obec se rozhodla jít vlastní cestou, nezúčastnit se hromadného nákupu dopravních automobilů do 3,5 t Karlovarským krajem, ale podpořit svou finanční spoluúčastí jednotku v myšlence pořídit plnohodnotnou náhradu dosluhující Avie z roku 1985, dopravní automobil s dostatečnou nosností a úložným prostorem. Soutěž na dodávku dopravního automobilu vyhrála společnost KM Rest Ivančice s.r.o., která nabídla a následně dodala dopravní automobil na podvozku IVECO DAILY o celkové hmotnosti 5,2 tuny. Celková cena automobilu se vyšplhala na 1 810 160 Kč. 

Dopravní automobil je koncipován jako DA L1-Z, vnitřní prostor je určen pro přepravu 9 osob, přičemž střední řada sedadel je otočena proti směru jízdy. Všechna sedadla jsou z důvodu bezpečnosti opatřena tříbodovými pásy. Kabina osádky je vybavena nezávislým topením na chodu motoru. O pohon zadní nápravy opatřené dvojmontáží se stará třílitrový vznětový čtyřválec Euro 6 o výkonu 180 koní skrze manuální šestistupňovou převodovku. Automobil je vybaven uzávěrkou diferenciálu hnací nápravy, samozřejmostí je ABS a ESP, mlhová světla, centrální zamykání. Celkové rozměry automobilu byly limitovány rozměry hasičské zbrojnice, především maximální výškou 280 cm. To neumožnilo uložení prostředků na střechu DA. 

Jednotka SDH Dalovice je zařazena do kategorie JPO V, zadní vestavba automobilu je přizpůsobena na přepravu věcných prostředků především k technickým zásahům, které na území obce převažují a jednotka při nich zasahuje samostatně. V zadní části nástavby je většina příslušenství uložena na třech plnovýsuvech firmy Chamberlain. Ve vozidle je uložena 5 kW elektrocentrála alternativně nahraditelná čerpadlem PS 12, motorové kalové čerpadlo, plovoucí čerpadlo, dvě elektrická ponorná čerpadla, osvětlovací příslušenství, motorová řetězová pila, hasicí přístroje, výsuvný žebřík 4,4 m a další příslušenství.